Egy éves a kadét képzés a Vay Miklós Református Technikumban

1. Vay Kadét Tanévértékelő

09. 28-án tartottuk az intézményben I. Vay Kadét tanévértékelő rendezvényt, melyen részt vett Főtiszteletű Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke, Dr. Simicskó István, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke és Aros János, Sárospatak polgármestere.

Az iskola 2022. szeptember 01-én csatlakozott az országos középiskolai kadét program HKP I-es szintjéhez. A képzés nem új szakmaként jelent meg az oktatási kínálatban, hanem a közismereti oktatásban, választható érettségi tantárgyként „Honvédelmi alapismeretek” megnevezéssel tanulhatják a diákok a technikumi évfolyamokon. A meglévő képzésekhez illeszkedik a lehetőség, így például a gépjárműtechnikai-autószerelői, a szakács-szaktechnikus vagy éppen a postai-ügyintéző képzésekhez. Ezek mind-mind olyan területek, melyekre a Honvédség keretin belül is nagy szükség van.

„Természetesen a képzés sajátossága, hogy fokozott formában jelenik meg benne a hazaszeretetre nevelés, a rend, a fegyelem, az elkötelezettség és a kitartás. Mindez ötvöződik az iskola keresztyén nevelési szemléletével. Ez azt jelenti, hogy a kadétok gyakran végeznek szeretetszolgálatbeli tevékenységet. Ilyen például az árvíz idején a homokzsákok pakolása vagy idős, egyedülálló emberek kétkezi munkával történő megsegítése vagy a környező református gyülekezetekben a szakmáinkhoz igazodó számos segítségnyújtás.

Összegezve, iskolánk nevelőtestületével úgy gondoljuk, hogy nagyon tartalmas volt a kadét képzés első tanéve. Sikerült kiváló eredményeket elérnünk és továbbra is szeretnénk, ha fiataljaink elmélyülnének minden egyes területen, mely a hazaszeretettel kapcsolatban áll és ezáltal fokozott formában gyakorolhatják a szülőföld szeretetét, szüleink, nagyszüleink, őseink tiszteletét, kultúránk, nyelvünk megbecsülését, hagyományaink ápolását, ami mind-mind a nemzeti büszkeséget jelenti számunkra.” -nyilatkozta, Dr. Téglás Zsolt, igazgató.